Obecní úřad Věšín, Věšín čp. 3, 262 43
Telefon: + 420 318 660 107
Starosta: + 420 724 184 536
ID datové schránky: j6wbgmn
IČ: 243493, DIČ: CZ00243493
Bankovní spojení: 6023211/0100
Mapa celého tehdejšího Rakouska - Uherska byla zhotovena z příkazu císařovny Marie Terezie pro vojenské účely. Mapa je v některých místech velmi přesná, jinde zase zcela nepřesná a chybní k ní legenda vůbec.
Naše mapka ukazuje stav silnic a cest dlouho před stavbou okresní silnice, která byla stavěna až v roce 1818. Jak je vidno, vedla už tehdy cesta z Věšína do Bukové téměř po stejné trase jako dnes. Z toho usuzujeme, že cesta, která odbočovala od Zadního kříže před Věšínem odbočovala vpravo do polí k potoku, za nímž překračovala Poutnickou cestu a šla vzhůru ke statku čp. 1 v Bukové, je ještě starší než stávající cesta od pily k čp. 15 v Bukové. Tzv. Poutnická cesta není na mapce zakreslena vůbec, z čehož můžeme usoudit, že v době vyměřování nestál ještě Sobenský mlýn, k němuž vedla cesta od Věšína.
Polní cesta od Zadního kříže k rybníku „Novýmu“ procházela krajem Sobenského lesa a pokračovala dále k Sedlici a Hoděmyšli. Ani dnešní cesta Z Bukové k býv. Sobenskému mlýnu pod vrchem Dubinkou není na mapce zakreslena, pouze od statku čp. 1 vede jakási cesta k severovýchodu a před vrcholem Dubinky se stáčí na východ, ale již jen jako pěšina vyúsťuje na hráz Sobenského rybníka, který již tehdy asi stál.
Podivné je, že zde není zakreslena prastará cesta z původní Bukové do lesa od statku čp. 14 po lukách statku čp.16.
Cesta od Věšína vedla přes dvůr statku čp.16, neboť dnešní trasa podél Dolejšího rybníka byla zřízena až v r. 1817/18. Dále pak stará cesta pokračovala vzhůru téměř stejným směrem jako dnes, ale na konci tehdejší vsi se dělila na dvě větve: levá větev vede hadovitě k bývalým „Vrátkům“ směrem severozápadním, druhá severním směrem přes „Lesík“ k lesu „Za špelty“, kde se napojuje na Vršeckou cestu, jdoucí klikatě k Zaběhlům.
Dnešní cesta ze vsi na myslivnu vartu tehdy ještě nebyla. Jsou tu ale zakresleny obě cesty „Na stráni“. Mlýn pod hrází Hořejšího rybníka tehdy ještě nebyl, ale na mapě je nezřetelný zákres, který by mohl být pilou pod Dolejším rybníkem.
Také pila ve Věšíně není na plánku, ani její vodní nádrž. Zajímavé je však, že voda z Dolejšího rybníka byla hned pod hrází rozvedena na potok tekoucí do rybníka Nového a potok, tekoucí do Věšína, kde kdysi býval „ Bumbolovský mlýn“.Pravý výtok pod hrází zprvu napájel rybní sádku statku čp.16.
Rovněž tu není vidět potok tekoucí od Varty po lukách statku čp.16 rovněž do Věšína. Z toho můžeme usuzovat, že tento potok byl sveden do vsi již při stavbě obou rybníků.
Podle této mapky stával starý, původní Věšín někde pod nynější samotou Vejrovnou.
Jasně je tu vyznačena cesta od čp.13 po hranicích katastru pod Dubovou horou ke starému Věšínu.
V Hutích byly 2 rybníčky: pod hořejším stával Hamr č.1 a pod dolejším rybníčkem byl Hotelský mlýn. Co však je to za nádrž při cestě k Voltuši nevíme. Také udivuje, že mezi Obžerou a Věšínem byl malý rybníček na potůčku, který pramenil pod dnešní továrnou „ Drukolisem“ ( KOVO).
Myslivna „Za vrchem“ je tu zakreslena jako nová.
Pět křížů, dosud stojících bylo: kříž u farského pole při rozcestí k Sobenskému mlýnu;
- zlámaný křížek při pěšině přes farské pole „Kněží hora na hráz rybníka Nového;
- kříž u „Zadního kříže“; - kříž proti těšínskému kováři; - kříž na rozcestí před statkem čp.1 v Bukové. Také kříž za Sobenským mlýnkem při cestě k Zalánům už tehdy stál.
Pod svahem „ Smrčíčkem“ při potoku byly dva rybníky, z nichž zůstal nedávno znovu obnovený ten nižší jménem „Náhlík“. Ačkoliv stoka pro mlýn a pilu pod kostelem je zakreslena, mlýn ani pila zakresleny nejsou.
V místě dnešní osady Luhu je vyznačen název Loch tj. něm. Díra. Snad tady název Luh, zdánlivě staročeské, je zkomolenina německého Loch anebo německý geometr napsal do mapy namísto Luh, německé Loch.
Silné tečky znázorňují lesy, malé tečky asi louky a pastviny.
Zajímavý je také úvoz, snad i cesta, nebo snad stoka nad rybníkem Obžerou pod Voltuší.
Opis z kroniky obce Buková napsané Josefem Hálou 1965
Více informací naleznete pod záložkou Projekty nebo zde
Více informací naleznete pod záložkou Projekty nebo zde
Více informací naleznete pod záložkou Projekty nebo zde